Umów się na wizytę >>

FAQ

Leczenie zachowawcze

 • Jakie są wskazania i przeciwskazania do wykonania wypełnień?

  Wskazania: ubytki próchnicowe, pokrywanie odsłoniętych szyjek zębowych, konieczność zmiany kształtu zęba, podniesienie zwarcia (np. przy starciu zębów)
  Przeciwwskazania: Znaczna utrata tkanki zęba uniemożliwiająca utrzymanie się wypełnienia.

 • Jak długo trwa wykonanie wypełnienia?

  Czas wykonania wypełnienia zależy przede wszystkim od jego wielkości, ale także od lokalizacji (na wypełnienia znajdujące się w zębach przednich trzeba poświęcić zwykle więcej czasu, ponieważ muszą być wyjątkowo estetycznie, tak aby gołym okiem nie dało się ich zauważyć). Trwa to mniej więcej 20-60 min.

 • Z jakich materiałów wykonujemy wypełnienia?

  Najczęściej stosujemy materiały kompozytowe, ponieważ są one nie tylko najtrwalsze, ale też najbardziej podobne do naturalnej tkanki zęba. W niektórych przypadkach trzeba użyć innych materiałów: -szkło-jonomerowych (zawierają związki fluoru, często stosowane w zębach mlecznych, są mniej estetyczne) -kompomerowych (połączenie kompozytu i szkło-jonomeru)

 • Czy wykonanie wypełnienia jest zabiegiem bolesnym?

  Samo wykonywanie wypełnienia nie boli. Boleć może wcześniejsze usuwanie próchnicy z zęba poprzez borowanie. Jednak zabieg ten może być wykonany w miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu będzie całkowicie bezbolesny i komfortowy dla Pacjenta.