Umów się na wizytę >>

FAQ

Ortodoncja

  • Jakie są wskazania i przeciwskazania do założenia aparatów stałych?

    Wskazania: nieprawidłowe ustawienie zębów (stłoczenia, rotacje, zęby poza łukiem zębowym, asymetrie w ustawieniu zębów) ścieranie zębów, częste odkładanie się osadu i kamienia nazębnego, odsłonięcie szyjek zębowych, obecność zębów zatrzymanych, konieczność przygotowania pacjenta do leczenia protetycznego i implantologicznego. Przeciwwskazania: rozwiniętą osteoporozę, schorzenia stomatologiczne: postępująca choroba przyzębia, stany zapalne w jamie ustnej, choroby związane z obniżoną odpornością organizmu (np.białaczka), niepoprawna higiena jamy ustnej.

  • Jak długo trwa leczenie ortodontyczne przy pomocy aparatów stałych?

    Aktywny czas leczenia zależy od rodzaju wady zgryzu ( ok.2-3 lata.).

  • Jak trwałe są efekty leczenia aparatami stałymi?

    Należy pamiętać o tym, że zdjęty aparat stały nie oznacza zakończenia leczenia ortodontycznego, Po fazie leczenia aktywnego (noszenie aparatu) następuje faza leczenia retencyjnego mająca na celu utrwalić i utrzymać osiągnięte efekty leczenia aparatem stałym, Aparaty retencyjne są w formie stałej (przyklejony drut do powierzchni zębów w odcinku przednim) oraz w formie wyjmowanej do zakładania głównie na noc, Jeżeli po zakończeniu leczenia ortodontycznego wykonane są uzupełnienia protetyczne to w wielu przypadkach mogą one przejąć funkcję aparatów retencyjnych, Stabilność leczenia zależy więc od ścisłej współpracy pacjenta i dostosowania się do wskazań odpowiedniego używania aparatów retencyjnych.

  • Jak dbać o higienę przy aparatach stałych?

    Przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej jest jednym z najważniejszych zadań pacjenta podczas leczenia aparatem stałym, Aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia konieczne jest szczotkowanie zębów i elementów aparatu po każdym posiłku, Rodzaje szczoteczek nie mają większego znaczenia, chociaż polecane są specjalne szczoteczki ortodontyczne zarówno zwykłe jak i elektryczne, Dodatkowo zalecane jest używanie tzw. szczoteczek pęczkowych (są one bardzo wąskie i łatwo dotrzeć nimi do wszystkich przestrzeni przy aparacie ortodontycznym) Ponadto wskazane jest nitkowanie zębów specjalną nicią dentystyczną, Stosowanie płukanek do jamy ustnej zawierających fluor, Zaleca się również używanie irygatora – jest to urządzenie służące do płukania trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych zawartych między częściami aparatu a zębami.

  • Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?

    Leczenie ortodontyczne nie jest bolesne , Po wizycie w gabinecie i aktywacji aparatu pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort przy nagryzaniu podczas jedzenie. Utrzymuje on się ok.1-2 doby.

  • Czy istnieją ograniczenia wiekowe do noszenia aparatu?

    Aparat stały stosowane są u pacjentów ze stałym uzębieniem zarówno u dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych.

  • Czy aparat ortodontyczny musi być widoczny?

    Stałe aparaty ortodontyczne mogą być metalowe i są wtedy widoczne w jamie ustnej. Aparaty estetyczne (ceramiczne, kryształowe) których obecność w jamie ustnej jest mało zauważalna.