Umów się na wizytę >>

FAQ

Protetyka

  • Jakie są wskazania i przeciwskazania do założenia inlay, onlay?

    Głównym wskazaniem do odbudów pośrednich są duże ubytki tkanek zęba. Próchnica obejmująca dwie ścianki styczne osłabia wytrzymałość mechaniczną zęba w 63 procentach, natomiast ząb po leczeniu kanałowym z taką samą utratą tkanek jest słabszy o 82 procent. Stosowanie inlay, onlay prowadzi do wzmocnienia pozostałych guzków i struktur zęba, a w konsekwencji zapobiega mikropęknięciom, złamaniom ścianek i utraty zęba. Przeciwskazaniem do zastosowania tych odbudów będzie zbyt duża utrata tkanek zęba. Słaba jakość lub mała ilość ścianek nie pozwoli na długotrwałe osadzenie pracy protetycznej. Głęboki ubytki poddziąsłowe oraz sytuacje w których nie możemy zachować suchości pola zabiegowego uniemożliwiają stosowanie wkładów i nakładów.

  • Jak długo trwa leczenie przy pomocy inlay, onlay ?

    Leczenie jest rozłożone na dwie wizyty. Pierwsza wizyta to przygotowanie struktur zęba, pobranie wycisków, dobór koloru przyszłej pracy oraz zabezpieczenie tkanek zęba. Na drugą wizytę składają się następujące etapy: usunięcie opatrunku, odseparowanie zęba lub zębów za pomocą koferdamu oraz zacementowanie pracy protetycznej.

  • Jak trwałym rozwiązaniem są inlay, onlay?

    Inlay, onlay to odbudowa pozwalająca w sposób precyzyjny odtworzyć struktury zęba. Nie tylko wzmacnia osłabione guzki i ścianki, ale także dzięki procesowi zewnętrznego utwardzania i możliwości wypolerowania zmniejsza kolonizację płytki nazębnej. Dzięki tym elementom jest to bardzo trwałe rozwiązanie na odbudowę utraconych tkanek zęba.

  • Jakie są wskazania i przeciwskazania do założenia koron/mostów?

    Wskazania do wykonania koron/mostów: – względy estetyczne – rozległe zniszczenie zęba – jako „wzmocnienie” po leczeniu kanałowym – uzupełnienie braku jednego lub kilku zębów – zabezpieczenie przed przemieszczeniem się zębów graniczących z brakiem zębowym jako rozwiązanie zamknięcia wolnego miejsca – w celu odzyskania prawidłowych kontaktów międzyzębowych, co zapewnia właściwe rozmieszczenie sił podczas żucia. Przeciwskazania do wykonania koron/mostów: – zła higiena jamy ustnej – zaawansowana, ostra choroba przyzębia – niewystarczająca ilość tkanki zęba, uniemożliwiająca właściwe podparcie dla korony czy mostu.

  • Jak długo trwa leczenie przy pomocy koron/mostu?

    Czas wykonania korony czy mostu, zależy od jego przeznaczenia. Prace tymczasowe z akrylu czy materiału kompozytowego jesteśmy w stanie w wielu przypadkach wykonać natychmiast w gabinecie. Korony czy mosty ostateczne wymagające współpracy z laboratorium protetycznym są wykonywane w ciągu kilku dni roboczych.

  • Jak trwałym rozwiazaniem są korony czy mosty?

    Prawidłowo wykonana korona lub most jest w stanie funkcjonować w jamie ustnej pacjenta nawet ponad kilkanaście lat. Trwałość tego typu prac zależy m.in. od takich czynników jak: warunki zgryzowe, choroby dziąseł czy higiena jamy ustnej pacjenta. W Klinice Diamond Dental udzielamy dwuletniej rękojmi na wykonane prace protetyczne.