Umów się na wizytę >>

USŁUGI

Wybielanie

Czym jest wybielanie zębów?

Wybielanie zębów jest zachodzącym na powierzchni szkliwa procesem utleniania, widocznie rozjaśniając kolor zębów.

W Diamond Dental stosujemy dwie metody wybielania zębów:

 • wybielanie nakładkowe – za pomocą indywidualnie przygotowanych przez technika dentystycznego nakładek, na które aplikowany jest specjalny żel wybielający. Pacjent samodzielnie stosuje nakładki w domu, najczęściej na noc, w czasie snu lub na kilka godzin w ciągu dnia. Czas wybielania wynosi od kilku do kilkunastu dni w zależności od efektu jaki Pacjent chce uzyskać. Skuteczność tej metody sięga 90%.
 • profesjonalne wybielanie żelem i  lampą w gabinecie  – w Diamond Dental  odbywa się przy użyciu najnowszej generacji preparatu zawierającego nano – hydroksyapatyt, który remineralizuje szkliwo i znacznie zmniejsza nadwrażliwość. Zęby stają się jaśniejsze, bielsze i zdrowsze.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wybielania?

Wskazaniami do wybielania są:

 • przebarwienia zębów od papierosów, kawy czy żywności
 • ogólna chęć poprawy lub odświeżenia wyglądu swojego uśmiechu

Przeciwskazaniem do wykonania wybielania są:

 • obecne ubytki próchnicowe w zębach, które chcemy poddać wybieleniu
 • wiek – poniżej 18 roku życia
 • osoby z aparatem ortodontycznym –  wykonanie wybielania zębów jest możliwe dopiero po 6 miesiącach od jego zdjęcia
 • wszyscy, którzy mają stwierdzone przez stomatologa trwałe uszkodzenia szkliwa lub choroby przyzębia – w tym przypadku wybielanie mogłoby bowiem być nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne dla zdrowia zębów
 • osoby, które w niedawnym czasie miały wykonywane zabiegi chirurgiczne w jamie ustnej
 • kobiety w ciąży i karmiące
 • osoby chorujące na choroby przewlekle jak np. astma, epilepsja, choroba Parkinsona.
 • osoby przyjmujące żelazo.
 • osoby z chwilowymi dolegliwościami jamy ustnej – np. stanem zapalnym dziąseł, aktywną opryszczką itp. Poddanie się wybielaniu zębów jest możliwe dopiero po wyleczeniu tych dolegliwości.

Jak długo trwa zabieg wybielania zębów?

Profesjonalne wybielanie zębów żelem i lampą w gabinecie trwa około 2 godziny.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielonych zębów?

To zależy od indywidualnych nawyków pacjenta oraz stopnia porowatości zębów. Pożądany efekt utrzymuje się zwykle od 6 miesięcy do 3 lat.

O ile odcieni można wybielić zęby?

Efekt wybielania jest sprawą indywidualną. Można uzyskać wybielenie od 5 do 14 tonów według specjalnego kolornika w skali VITA, w zależności od typu zębów. Wybielanie rozpoczynamy od sprawdzenia koloru wyjściowego zębów Pacjenta za pomocą wspomnianej skali VITA. Następnie, dla porównania koloru przed i po zabiegu, wykonujemy kilka zdjęć zębów. Dzięki temu razem z Pacjentem możemy zobaczyć różnicę i uzyskany kolor ostateczny.

Czy wybielanie  niszczy szkliwo?

Wybielanie zębów prowadzone pod kontrolą higienistki stomatologicznej jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla zębów i dziąseł. Jedyną dolegliwością mogącą wystąpić po zabiegu wybielania jest przejściowa nadwrażliwość zębów, zwykle ustępująca po upływie 24 godzin. W  Diamond Dental stosujemy nowoczesne, profesjonalne preparaty wybielające, zawierają składniki minimalizujące nadwrażliwość w trakcie trwania oraz po zabiegu.  Dla zapewnienia optymalnego i bezpiecznego wybielania pacjent powinien zastosować się do zaleceń lekarza lub higienistki stomatologicznej w trakcie i po wybielaniu.

Co robić aby utrzymać efekt wybielonych zębów jak najdłużej?

Istotna jest tu tak zwana „biała dieta”, którą zaleca się Pacjentom w pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu. W tym okresie szkliwo jest szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników, a potrawy, takie jak: kawa, herbata czy barszcz, mogą negatywnie wpłynąć na uzyskany efekt wybielania. Również brak zmiany swoich nawyków żywieniowych tzn. spożywanie dużych ilości mocnej kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, coli jak również palenie tytoniu mogą przyczynić się do zmniejszenia efektu wybielania.

Po okresie wybielania można zastosować zgodnie z zaleceniami higienistki stomatologicznej wyselekcjonowanych produktów podtrzymujących wynik wybielania. Są to specjalistyczne pasty i żele do zębów z bardzo niskim współczynnikiem ścierania szkliwa oraz wybrane płyny do zębów wybielanych.