Umów się na wizytę >>

USŁUGI

Znieczulenia ogólne

Co to jest znieczulenie ogólne z wykorzystaniem podtlenku azotu?

Sedacja wziewna czyli tzw. gaz rozweselający to nowoczesna metoda bezstresowego leczenia zarówno dzieci jak i dorosłych. Znieczulenie ogólne z wykorzystaniem podtlenku azotu to stan ograniczonego poziomu świadomości, wywołany metodami farmakologicznymi. Pacjent reaguje na bodźce fizyczne i polecenia słowne, jednakże nie odczuwa przy tym żadnego lęku i chętnie współpracuje z lekarzem dentystą. Dzięki sedacji dochodzi do zmniejszenia napięcia i niepokoju. Jest to bezpieczny, nieszkodliwy i skuteczny sposób znoszenia lęku, a korzyści z zastosowania tego znieczulenia są najbardziej widoczne w przypadku leczenia dzieci. Przemiany jakie zachodzą w ich zachowaniu, a szczególnie w ich stosunku do wizyt w gabinecie stomatologicznym, są czasami wręcz niewyobrażalne. Również u dorosłych, którzy odczuwają strach przed leczeniem stomatologicznym oraz znieczuleniem w formie zastrzyku, gaz rozweselający jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki sedacji wziewnej istotna część pacjentów nie obawia się już kolejnych wizyt u stomatologa.

Kiedy zalecamy wykonanie znieczulenia z wykorzystaniem podtlenku azotu?

W przypadku, gdy pacjent odczuwa silny lęk przed wizytą u stomatologa i leczeniem zalecana jest sedacja wziewna. Działa ona uspokajająco. Wskazaniami do przeprowadzenia sedacji są również: lęk przed ukłuciem i zastrzykiem (znieczuleniem), nadpobudliwość nerwowa, odruch wymiotny w trakcie leczenia zębów, długotrwałe wizyty składające się z kilku etapów oraz pierwsza wizyta u stomatologa dziecka, które musi już podjąć leczenie. Komfort i bezpieczeństwo to podstawa, zatem gaz rozweselający jest zalecany wszystkim tym, których gabinet stomatologiczny napawa strachem. Wizyta u lekarza dentysty dzięki sedacji wziewnej może być wyciszającym i przyjemnym doznaniem.

Jak przebiega wykonanie znieczulenia z wykorzystaniem podtlenku azotu?

Sedacja wziewna polega na wdychaniu podtlenku azotu i tlenu za pomocą specjalnej maseczki zakładanej na nos w celu wywołania stanu relaksacji. Gaz jest bezbarwny i bezzapachowy. Po krótkim czasie pacjent zaczyna odczuwać przyjemne oszołomienie i odprężenie, oddziela się od rzeczywistości i staje się obojętny na otaczający go świat, jednakże nie śpi i zachowuje świadomość. Istotnie obniża się poziom lęku, a dodatkowo występuje działanie przeciwbólowe – dzięki czemu dużo zabiegów można wykonać już bez aplikowania znieczulenia miejscowego. Pacjent czuje się zrelaksowany, uspokojony i chętnie podejmuje współpracę ze stomatologiem. U dzieci i młodzieży często pobudza się wyobraźnia na bajeczne przygody w których pływają, latają lub dryfują w wodzie i w powietrzu. Po zabiegu pacjent oddycha jeszcze przez ok. 2 minuty czystym tlenem, a wyraźne objawy działania sedacji ustępują dość szybko, ponieważ gaz rozweselający przestaje działać po kilku minutach od momentu wyłączenia urządzenia.

Jakie są zalecania do wykonania znieczulenia z wykorzystaniem podtlenku azotu?

  • należy bezwzględnie powstrzymać się od jedzenia i picia przez minimum 2h przed zabiegiem, a najlepiej przez ok. 3-4h
  • sedacja wziewna może być zastosowana u pacjentów powyżej 3 roku życia
  • dzieci powinny przyjść z osobą dorosłą, obecną w gabinecie stomatologicznym podczas całej wizyty
  • kobiety w ciąży muszą zgłosić to lekarzowi dentyście
  • po ok. 30 minutach od zakończenia podawania podtlenku azotu i tlenu, można prowadzić pojazdy mechaniczne

Jakie są przeciwskazania do wykonania znieczulenia z wykorzystaniem podtlenku azotu?

  • przeziębienie i katar
  • przerost migdałków gardłowych i niedrożność górnych dróg oddechowych
  • ostre zapalenie zatok i ucha środkowego
  • pierwszy trymestr ciąży
  • choroby psychiczne
  • choroby alkoholowe
  • choroby płuc: rozedma płuc, rozstrzenie oskrzelowe
  • stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis

Czy podanie znieczulenia z wykorzystaniem podtlenku azotu jest bolesne ?

Sedacja wziewna to tylko i wyłącznie wdychanie podtlenku azotu i tlenu za pomocą specjalnej maseczki zakładanej na nos, zatem znieczulenie nie jest w żaden sposób bolesne, a wręcz jego aplikacja jest bardzo przyjemna i komfortowa dla pacjenta.