Umów się na wizytę >>

USŁUGI

Pedodoncja

Co to jest pedodoncja?

Pedodoncja jest działem stomatologii zajmującym się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem zębów najmłodszych pacjentów.

Jakie wykonujemy zabiegi w zakresie leczenia zębów dzieci ?

Leczenie choroby próchnicowej – posiadamy w gabinecie wszystkie materiały i preparaty potrzebne do nowoczesnego leczenia zębów mlecznych i stałych, najchętniej wybierane wypełnienie w zębach mlecznych przez dzieci to „kolorowa plomba”, maluch może sam wybrać kolor który mu się najbardziej podoba.

Leczenie kanałowe – jest to metoda leczenia w zaawansowanych stanach chorób miazgi spowodowanych nie leczoną próchnicą, pozwala na zachowanie zęba mlecznego w jamie ustnej do jego fizjologicznej wymiany. Jest to metoda również stosowana w przypadku zębów stałych nie dojrzałych w których również doszło do stanu zapalnego miazgi, w tej sytuacji leczenie kanałowe polega na dalszej stymulacji rozwoju korzenia niedojrzałego jeszcze zęba.

Znieczulenie – zęby mleczne nie są tak wrażliwe na bodźce jak zęby stałe, dlatego wielu małych pacjentów świetnie znosi leczenie bez znieczulenia. Jeżeli jest jednak taka potrzeba wykonujemy znieczulenie. Przed jego wykonaniem znieczulamy dziąsło żelem na gaziku. Szczególnie dobrze tolerowane przez dzieci jest znieczulenie przy użyciu aparatu The Wand. Aparat ten posiada końcówkę w kształcie ołówka a środek znieczulający dozowany jest automatycznie po kropelce.

Chirurgia – w przypadku zębów znacznie zniszczonych próchnicowo, które nie kwalifikują się do leczenia lub są przyczyną np. obrzęku wykonujemy zabieg usunięcia zęba.

Gaz rozweselający – w przypadku pacjentów z silnym lękiem przed leczeniem lub ukłuciem można zastosować leczenie w podtlenku azotu potocznie zwanym gazem rozweselającym. W wyniku działania gazu dziecko jest zrelaksowane i zobojętnione na otoczenie. Przy zastosowaniu sedacji podtlenkiem dziecko jest cały czas przytomne i reaguje na polecenia lekarza.

Zabiegi z zakresu profilaktyki:

  • lakierowanie (pokrycie wszystkich zębów lakierem fluorowym), zabieg ten zabezpiecza przed próchnicą oraz wzmacnia szkliwo.
  • lakowanie (zabezpieczenie lakiem miejsc podatnych na próchnicę — bruzd i szczelin pojedynczego zdrowego zęba).

Jak wygląda leczenie zębów dzieci?

Pierwsza wizyta dziecka powinna odbyć się około pierwszego roku życia. Pozwala to dziecku bezstresowo zapoznać się z gabinetem i lekarzem. W przypadku starszych dzieci leczenie zaczynamy od wizyty adaptacyjnej. W towarzystwie rodziców dziecko zapoznaje się ze sprzętem, może pobawić się ślinociągiem, który „pije” wodę z kubeczka, jak również dmuchawką. Każde urządzenie w gabinecie staramy się nazywać w sposób przystępny dla małego pacjenta ślinociąg to „słonik”, dmuchawka to „wiaterek”, turbina to „pszczółka”. W trakcie wizyty adaptacyjnej ustalamy plan leczenia i ewentualną konieczność zastosowania sedacji gazem rozweselającym. Dziecko zostaje zbadane pod kątem obecności próchnicy jak również nieprawidłowości ustawienia zębów i nieprawidłowości na błonie śluzowej. W przypadku dzieci współpracujących leczenie zaczynam już na pierwszej wizycie, w trakcie leczenia dziecko może obejrzeć na monitorze wybraną przez siebie bajkę, może również przynieść swoją ulubioną płytę. Po leczeniu pacjent otrzymuje nagrodę za udaną współpracę. Jest to niewielka zabaweczka, którą może sobie wybrać z kosza z nagrodami.